Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów z siedzibą w Legnicy ul Witelona 10 p.307
tel 604 184 190
e-mail: psszelegnica@vip.wp.pl lub: barbara-galant@wp.pl
www.ukaszz7.sg-host.com
www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczesliwych-Emerytów.
NEWSLETTER KWIECIEŃ 2016
Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów z radością informuje, iż rozpoczyna realizację projektu Zwiększenie udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta pn. „Cenna aktywność.
Projekt rozpoczął się 1.04.2016r. zakończy się 30.11.2016r. i będzie realizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Projekt nastawiony jest na zwiększanie aktywnego udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta. Poprzez realizację projektu chcielibyśmy pomóc w stworzeniu realnej przestrzeni do swobodnego wypowiadania się i dać seniorom szansę pełniejszego uczestniczenia w życiu publicznym, a także zachęcić do podniesienia wiedzy dotyczącej partycypacji obywatelskiej, korzystania z narzędzi i technik konsultacji społecznych oraz nabycia umiejętności moderatorskich, które pomogą w pełnieniu funkcji doradczej, konsultacyjnej i opiniodawczej, a także wskazywaniu kierunków zmian w lokalnej polityce w obszarze dotyczącym seniorów.
W projekcie zaplanowano następujące działania:
SZKOLENIE DLA MODERATORÓW DEBAT Do udziału w szkoleniu zapraszamy 12 seniorów chętnych do podniesienia swoich umiejętności w zakresie wystąpień publicznych i wykorzystania technik partycypacyjnych, prowadzenia spotkań otwartych dla mieszkańców i wykorzystania różnych form komunikacji społecznej. Szkolenie obejmie dwa trzydniowe zjazdy. W trakcie szkolenia zostaną poruszone m.in. takie zagadnienia jak: partycypacyjne metody prowadzenia dialogu społecznego, konsultacje społeczne – techniki i narzędzia, planowanie i organizacja konsultacji społecznych, dobre przykłady konsultacji społecznych przy udziale seniorów, nawiązywanie współpracy przy realizacji dyskusji publicznej. Duży nacisk w trakcie szkoleń zostanie położony na podniesienie umiejętności moderatorskich i komunikacyjnych oraz skuteczne informowanie, m.in.: zasady prowadzenia i moderowania dyskusji, komunikacja społeczna, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, wystąpienia publiczne. Po zakończeniu cyklu szkoleniowego każdy z moderatorów otrzyma certyfikat, a zadaniem przygotowanych do pracy moderatorów będzie przeprowadzenie 2 debat publicznych zaplanowanych w ramach projektu.
SPOTKANIA GRUPY ROBOCZEJ W ramach projektu odbędą się dwa spotkania grupy roboczej, w której wezmą udział wolontariusze 60+ oraz przeszkoleni w ramach projektu moderatorzy. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie merytoryczne 2 debat publicznych oraz opracowanie raportu i rekomendacji po odbytych debatach.
DEBATY PUBLICZNE Przeszkoleni w ramach projektu moderatorzy będą mieli za zadanie zorganizowanie i przeprowadzenie 2 debat publicznych. Każda z debat poprzedzona zostanie tematycznym/merytorycznym wykładem wprowadzającym w tematykę spotkania. Następnie rozpoczną się prace w pięciu grupach tematycznych. Problemy poruszone podczas debat zostaną wcześniej opracowane przez grupę roboczą. Każdą z grup poprowadzi przeszkolony w ramach projektu moderator. Debaty będą prowadzone metodą open space, angażująca wszystkich uczestników dyskusji.
Zwieńczeniem projektu będzie opracowanie raportu zawierającego sprawozdanie z przebiegu debat oraz opis dobrych praktyk partycypacji seniorów, wnioski i rekomendacje. Raport zostanie przekazany do Urzędu Miasta Legnica jako źródło planowania i podejmowania inicjatyw senioralnych. Zostanie również zmieszczony na stronie Stowarzyszenia i w Strefie Seniora Urzędu Miasta Legnica, by umożliwić korzystanie z niego szerszej grupie odbiorców.
Zachęcamy do udziału w projekcie szczególnie osoby pragnące aktywnie pracować na rzecz polityki senioralnej w naszym mieście, zarówno w swoich środowiskach jak i na forum publicznym.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o kontakt mailowy psszelegnica@vip.wp.pl
Koordynator projektu: Barbara Galant tel. 604 184 190, e-mail: lub barbara-glant@wp.pl
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej oraz profilu FB:
www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczesliwych-Emerytow
Wiek senioralny jest nieunikniony, o tym wiemy wszyscy, choć nie wszyscy sobie to uświadamiamy. Nie musi on oznaczać bierności, choroby, samotności, wręcz
przeciwnie, dzięki wydłużaniu się ludzkiego życia i stałej poprawie jego jakości, w tym także stanu zdrowia, może być to czas aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń. Czy to w ramach aktywności zawodowej czy społecznej.
Aby zachęcić do podejmowania aktywności społecznej przez osoby starsze przedstawiamy krótki, inspirujący opis działań i projektów realizowanych przez osoby starsze. Przykłady pokazują zaangażowanie w różnych sferach życia społecznego.
Sieć wsparcia społecznego: Społeczny Bank Czasu w Tczewie
Formuła Społecznych Banków Czasu przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych i od kilku lat rozwija się w naszych społecznościach. Jest to nieformalna sieć wymiany usług, w której walutą jest czas. W banku zaoferować można praktycznie wszystko, od nauki obsługi komputera, po lekcje szydełkowania. Główną zasadą pozostaje równoważność wszystkich oferowanych usług, niezależne od ich rynkowej wartości – w każdej wymianie jednostką przeliczeniową jest godzina; bank czasu to nieformalna sieć wymiany usług, w której walutą jest czas. Buduje ona relacje zaufania pomiędzy uczestnikami, aktywizuje ich do działań na rzecz innych. W Tczewie Bank Czasu powstał z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który od lat wspiera różne formy aktywności społecznej. Bank działa w strukturze MOPS i rozwija środowiskową metodę pracy socjalnej poprzez inicjowanie ruchu wsparcia w grupie osób dotkniętych wykluczeniem społecznym w formie pośrednictwa we wzajemnej wymianie usług i pomocy pomiędzy jego uczestnikami. Największą i najbardziej aktywną grupą uczestników Banku są osoby starsze. Oferta usług Banku jest bardzo zróżnicowana, od drobnych prac domowych, odwiedziny w domu, wspólnych spacerów, poprzez pomoc w wykonaniu czynności urzędowych, naukę obsługi komputera czy angielskiego, na tworzeniu tematycznych grup wsparcia czy organizacji imprez i konferencji kończąc. Aby wzmocnić wspólne więzi, uczestnicy Banku organizują się cykliczne spotkania integracyjne, wspólne wycieczki. Podejmują także wspólne działania służące całej społeczności, np. organizują doroczne obchody Czerwca Aktywnych Społeczności, Międzynarodowy Dzień Osoby Starszej czy Dzień Osób Chorych na Schizofrenię. Wymiana usług tworzy sieć oparcia społecznego, która sprawia, że ludzie w większym stopniu liczyć mogą na pomoc ze strony innych. Osoby starsze i niepełnosprawne, wcześniej samotne i niedowartościowane, teraz zachęcają innych, że warto wyjść z domu i spędzić czas na wspólnej pracy, nauce, rozrywce. Udział w banku pozwala na zrozumienie i poznanie istoty współdziałania, rozwija postawę odpowiedzialności społecznej. Obecnie w projekcie bierze udział 145 osób starszych i niepełnosprawnych. Osoby te na bieżąco realizują zadania samopomocy w oparciu o katalog usług. Katalog ten zawiera blisko 70 różnorodnych form wsparcia, pozwalając osobom uczestniczącym na trwała zmianę w jakości życia. 4 Partnerami w działaniach Banku Czasu są m.in.: Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Tczewski Uniwersytet III Wieku, Zarząd Miejski PKPS, Fundacja Domu Kultury w Tczewie, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Więcej informacji na temat Społecznego Banku Czasu w Tczewie pod adresem internetowym: www.mops.tczew.pl/bankczasu/bcz1.html