Zakończył się projekt Zwiększenie udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta pn. „Cenna aktywność„ realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów. Projekt trwał od 01.04.2016r. do 30.11.2016r. i miał na celu podniesienie aktywności obywatelskiej legnickich seniorów oraz zbudowanie mechanizmów do dyskusji, publicznych debat, poruszania tematów i obszarów do tej pory pomijanych lub niedostatecznie reprezentowanych w polityce lokalnej. Cel główny oraz cele szczegółowe projektu zostały osiągnięte poprzez realizację działań zaplanowanych i zrealizowanych w ramach tego zadania:
- Cykl szkoleniowy dla moderatorów debat.
Cykl szkoleniowy składał się z dwóch trzydniowych szkoleń, szkolenia odbyły się w dniach 26-28 sierpnia br. oraz 30 września – 2 października br. wzięło w nich udział 12 seniorów (przedstawicieli organizacji senioralnych, członków Legnickiej Rady Seniorów, lokalnych liderów, osób aktywnych), którzy zostali fachowo przygotowani do prowadzenia i moderowania debat publicznych. 48 godzinny kurs szkoleniowy ukończyło 12 seniorów – moderatorów, którzy otrzymali certyfikaty moderatorów debat publicznych.
Zakres szkolenia obejmował:
- I zjazd poświęcony zagadnieniom związanym z partycypacją społeczną:
– partycypacyjne metody prowadzenia dialogu społecznego;
– konsultacje społeczne- techniki i narzędzia;
– dobre przykłady konsultacji społecznych przy udziale seniorów;
– Zasady i warianty prowadzenia debat publicznych.
- II zjazd poświęcany umiejętnościom moderatorskim i komunikacyjnym:
– skuteczne informowanie;
– wybór form informowania, formy przekazu;
– zasady prowadzenie i moderowania dyskusji;
– radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych;
– wystąpienia publiczne.
- Spotkania grup roboczych
21 września oraz 11 października br. w sali konferencyjnej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Legnicy odbyły się dwa spotkania grup roboczych.
W spotkaniach udział wzięło 12 przeszkolonych w ramach projektu moderatorów debat oraz 10 seniorów wolontariuszy, przedstawicieli legnickich organizacji reprezentujących seniorów, członków Legnickiej Rady Seniorów, działaczy Miejskiej Rady Seniorów oraz Uniwersytetów III Wieku.
Grupy w trakcie spotkań wypracowały tematykę 2 debat publicznych poświęconych problematyce zwiększenia udziału legnickich seniorów w życiu publicznym naszego miasta. Zadaniem grup w trakcie tych spotkań było przygotowanie debat zarówno od strony merytorycznej, m.in. list tematycznych z obszarów działalności/aktywności senioralnej, zawierających problemy, które będące przedmiotem dyskusji podczas debat oraz tematyki poruszanej w trakcie wykładów wprowadzających, a także przygotowanie debat od strony organizacyjnej, tj. podział zadań, organizacja Sali, poczęstunku, etc.
- Debaty publiczne
19 października br. o godz. 16.00 w sali widowiskowej legnickiego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana 17 odbyła się pierwsza debata publiczna legnickich seniorów pn. „Aktywny senior w Legnicy”.
W debacie wzięło udział 63 seniorów oraz zaproszeni goście, m.in. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Dorota Purgal, Dyrektor Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy Izabela Stasiak – Kicielińska, Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy Danuta Przechera i Przewodnicząca Legnickiej Rady Seniorów Elżbieta Chucholska, którzy przybyli by wspierać legnickich seniorów w debacie.
Debatę poprowadzili przeszkoleni w ramach projektu moderatorzy metodą open space. Spotkanie rozpoczął wykład wprowadzający, który wygłosiła pani Irena Krukowska – Szopa, specjalista w dziedzinie partycypacji seniorów.
Dyskusje w grupach dotyczyły następujących zagadnień:
– praca zawodowa i społeczna seniorów,
– funkcjonowanie seniora w rodzinie,
– senior w otoczeniu sąsiedzkim,
– senior w wolnym czasie,
– plusy i minusy bycia seniorem.
Druga debata pn. „Legnicki senior partnerem samorządu” odbyła się dn.26.10.2016r. w sali widowiskowej legnickiego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana 17.
W debacie udział wzięło 55 seniorów, których w dyskusji wspierali zaproszeni goście: Poseł na Sejm Elżbieta Stępień, Prezydent Miasta Legnica Tadeusz Krzakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Legnicy Dorota Purgal, Przewodniczący Rady Miejskiej Legnicy Ryszard Kępa, Radny miasta Legnica i Prezes Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Mirosław Jankowski, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Leszek Śliwak, Komendant Straży Miejskiej Legnicy Mirosław Giedrojć wraz z rzecznikami – Justyną Janusz i Jackiem Śmigielskim oraz przedstawiciel Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Grzegorz Wala. Spotkanie otworzył wykład wprowadzający przeprowadzony przez Irenę Krukowską – Szopa, specjalistę w dziedzinie partycypacji seniorów. Debatę metodą open space przeprowadzili przeszkoleni w ramach projektu moderatorzy.
Dyskusja w grupach dotyczyła następujących zagadnień:
– Rady Seniorów – ich publiczna rola i znaczenie,
– bezpieczny senior w przestrzeni miasta,
– dostępne dla seniorów formy pomocy w Legnicy,
– społeczna rola i znaczenie wolontariatu,
– zaangażowanie seniorów w życie społeczne.
- Raport
Wynikiem końcowym projektu jest raport dotyczący sposobów partycypacji obywatelskiej seniorów w życiu publicznym, zawierający również opis przebiegu oraz wnioski ze zrealizowanych debat, a także opis dobrych praktyk partycypacji seniorów. Dokument został przekazany do Urzędu Miasta Legnica, aby ten mógł uwzględnić wypracowane w ramach projektu uwagi i wnioski w planowaniu zadań związanych z włączeniem i aktywizacją seniorów w politykach publicznych. Raport dostępny jest także na stronie internetowej realizatora projektu Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej oraz profilu FB:
www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczesliwych-Emerytow
Koordynator projektu: Barbara Galant tel. 604 184 190, e-mail:barbara-galant@wp.pl
Wiek senioralny jest nieunikniony, o tym wiemy wszyscy, choć nie wszyscy sobie to uświadamiamy. Nie musi on oznaczać bierności, choroby, samotności, wręcz
przeciwnie, dzięki wydłużaniu się ludzkiego życia i stałej poprawie jego jakości, w tym także stanu zdrowia, może być to czas aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń. Czy to w ramach aktywności zawodowej czy społecznej.
Aby zachęcić do podejmowania aktywności społecznej przez osoby starsze przedstawiamy krótki, inspirujący opis działań i projektów realizowanych przez osoby starsze. Przykłady pokazują zaangażowanie w różnych sferach życia społecznego.
System wsparcia dla działań pomocowych: „Senior Task Force” – cała Polska
Projekt Senior Task Force, zrealizowany przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) wspólnie z berlińską Fundacją „Pamięć, odpowiedzialność i przyszłość” oraz Stowarzyszeniem Niemiecko-Polskiej Współpracy Socjalnej, zakładał stworzenie systemu wsparcia dla działań pomocowych i wspólnotowych na rzecz osób starszych. Istotą projektu było pozyskanie i przygotowanie 16 wolontariuszy-seniorów, którzy będą pełnić rolę animatorów i doradców w zakresie działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz osób starszych.
Wolontariusze wywodzą się z lokalnie działających organizacji społecznych i do pełnienia swoich ról zostali przygotowani w ramach projektu. Przygotowania te obejmowały przede wszystkim szkolenia, warsztaty i seminaria dotyczące różnych aspektów pracy z osobami starszymi oraz zagraniczne wizyty studyjne, które umożliwiły zapoznanie się z ciekawymi inicjatywami podejmowanymi w tym obszarze w innych krajach UE. Po przygotowaniu wolontariusze zaczęli swoją pracę, która polega przede wszystkim inspirowanie działań na rzecz osób starszych, doradztwo w tym zakresie oraz organizację grup samopomocowych.
W ramach projektu udało się z inicjatywy wolontariuszy rozpocząć wiele lokalnych inicjatyw – prężnie działają koła samopomocowe, świetlice dzienne, organizowane są tematyczne spotkania skierowane do grup osób starszych. Wiele zapoczątkowanych przez wolontariuszy programu Senior Task Force działań miało również na celu „zbliżenie pokoleń”, bowiem w ramach organizowanych spotkań, występów i warsztatów we wspólną pracę zaangażowani byli przedstawiciele w każdym wieku – od przedszkolaków, do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.
Więcej: http://www.wrzos.org.pl/?id=128&m=22
Lokalne tradycje i promocja wsi: „Świtanki” z Przedświtu
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Przedświt – Świtanki powstało w 2009 roku. Skupia osoby w różnym wieku, ale duża część z nich to kobiety dojrzałe i starsze. Główną aktywnością Stowarzyszenia jest Zespół folklorystyczny ,,Świtanki”. W samym zespole i wokół niego aktywnych jest kilkadziesiąt osób, przede wszystkim 50+, ale wśród nich jest także młodzież. Zespół odtwarza lokalne tradycje śpiewacze, taneczne i rękodzielnicze i promuje wieś Przedświt. Wokół tych tradycji skupia się aktywność mieszkańców wsi, odtwarzane są więzi międzypokoleniowe, upowszechniana jest kultura i tradycja ludowa. Stowarzyszenie inicjuje także cykliczne spotkania i imprezy dla mieszkańców z udziałem Zespołu, współorganizuje Dożynki Gminne, włącza do swoich działań również mieszkańców okolicznych wsi. Stało się nie tylko ośrodkiem życia wsi, ale także integruje jej mieszkańców i promuje wieś w regionie.
Kontakt: tel.: (29) 6459723, 609620132, email: monika.kowalczyk.16@o2.pl
Seniorzy w strukturach samorządowych: Gdańska Rada Seniorów
Rada została powołana w 2007 roku i jest organem doradczym prezydenta Gdańska w sprawach dotyczących osób starszych. Jej celem jest przede wszystkim konsultowanie decyzji dotyczących seniorów i lobbowanie na rzecz rozwiązań przyjaznych tej grupie wiekowej. Rada stanowi reprezentację interesów seniorów na poziomie lokalnym oraz cenne źródło wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają osoby starsze. Rada składa się przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i instytucji publicznych, z których usług korzystają osoby starsze. Z inicjatywy Rady Miasto organizuje konkursy dotacyjne na wsparcie działań na rzecz osób starszych, powstało również Centrum Aktywności Seniorów, Prezydent powołał pełnomocnika ds. osób starszych. Pod patronatem i z inicjatywy Rady prowadzone są także programy skierowane do osób starszych, np. program Ochrona Konsumenta Seniora (Stop nieuczciwym akwizytorom).
Więcej informacji: www.gdansk.pl/seniorzy,1520.html