„To, że się starzejemy, jest jednakie dla wszystkich, to, jak się starzejemy, jest różne dla każdego”
Aktywność ludzie trzeciego wieku
Wiemy o aktywność ludzie trzeciego wieku, pracując jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych, w których ceni się wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie seniorów. Opłaci się każde działanie na skalę lokalną, które wpłynie na wzrost aktywności społecznej ludzi starych. To zadania dla władz samorządowych i organizacji pozarządowych. Dobrze byłoby zacząć od zbudowania sieci informacyjnej dla seniorów. oferty zajęć klubowych, edukacyjnych, wolontariatu. Choć tego typu inicjatywy są coraz częstsze, jest to zaledwie ułamek tego, co trzeba i niewielka część tego, co można zrobić. Dobrze byłoby pokazać społeczeństwu, że jesteśmy, że stać nas na wiele, a spełnienie naszych postulatów leży w interesie każdego obywatela. Wszak ze starością jeszcze nikt nie wygrał, lecz można wygrać starość – dla nas wszystkich.
Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów informuje, iż znalazło się w rankingu organizacji, które otrzymały dofinansowanie i z dniem 1 marca 2017r., rozpoczęło realizację projektu pt. Partycypolis – Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica w nadziei na podpisanie umowy. Wówczas to z będziemy mogli z dumą rozpocząć rekrutację seniorów 60+ uczestników i beneficjentów naszego projektu, ale już dziś możemy opowiedzieć społeczności legnickiej o naszej ofercie dla seniorów.
Projekt rozpoczął się 01.03.2016r. zakończy się 30.11.2016r. i będzie realizowany tylko dzięki wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Projekt nastawiony jest na zwiększanie aktywnego udziału legnickich seniorów w życiu publicznym miasta. Poprzez realizację projektu chcielibyśmy pomóc w stworzeniu realnej przestrzeni do swobodnego wypowiadania się i dać seniorom szansę pełniejszego uczestniczenia w życiu publicznym, a także zachęcić do podniesienia wiedzy dotyczącej partycypacji obywatelskiej, korzystania z narzędzi i technik konsultacji społecznych oraz nabycia umiejętności moderatorskich, które pomogą w pełnieniu funkcji doradczej, konsultacyjnej i opiniodawczej, a także wskazywaniu kierunków zmian w lokalnej polityce w obszarze dotyczącym seniorów.
W projekcie zaplanowano następujące działania:
SZKOLENIE DLA LIDERÓW PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ SENIORÓW:
Do udziału w szkoleniu zaprosimy 12 seniorów chętnych do podniesienia swoich umiejętności w zakresie wystąpień publicznych i wykorzystania technik partycypacyjnych, prowadzenia spotkań otwartych dla mieszkańców i wykorzystania różnych form komunikacji społecznej. Szkolenie obejmie trzy trzydniowe zjazdy poza terenem Legnicy. W trakcie szkolenia zostaną poruszone m.in. takie zagadnienia jak: partycypacyjne metody prowadzenia dialogu społecznego, konsultacje społeczne – techniki, narzędzia, planowanie ich organizacja i zarządzanie przebiegiem dyskusji, dobre przykłady konsultacji społecznych przy udziale seniorów, współpraca przy realizacji dyskusji obywatelskiej. Duży nacisk w trakcie szkoleń zostanie położony na doskonalenie umiejętności moderatorskich, komunikacyjnych oraz skuteczne informowanie, m.in.: zasady prowadzenia i kierowania dyskusją publiczną, komunikacji społecznej, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, wystąpienia publiczne i kampanie informacyjno-promocyjne. Po zakończeniu cyklu szkoleniowego każdy z liderów otrzyma certyfikat. Zadaniem przygotowanych do pracy liderów partycypacji społecznej będzie wypróbowanie w praktyce nabytej wiedzy i umiejętności – przygotowanie merytoryczne publicznych kawiarenek obywatelskich oraz opracowanie raportu i rekomendacji po odbytych debatach przy wsparciu projektowym.
SPOTKANIA GRUP ROBOCZYCH:
W ramach projektu zaplanowane są 2 spotkania grup roboczych. Grupy te złożone będą z przygotowanych do pracy 12 liderów partycypacji społecznej oraz 10 wolontariuszy 60+ – seniorów aktywnych w środowiskach senioralnych i obywatelskich. Na każde spotkanie zapewniamy potrzebne warunki organizacyjne i opiekuna merytorycznego. W trakcie pierwszego spotkania grupa robocza będzie mieć za zadanie wypracowanie 10 list tematycznych obszarów działalności/ aktywności obywatelskiej seniorów, zawierającej problemy które będą tematem dyskusji podczas 2 kawiarenek obywatelskich oraz przygotuje oprawę merytoryczną i organizacyjną kawiarenek. W czasie drugiego spotkania opracowane zostaną wnioski i rekomendacje, które będą elementem raportu końcowego.
PUBLICZNE KAWIARENKI OBYWATELSKIE:
Przeszkoleni w ramach projektu moderatorzy w przestrzeni miasta Legnica zorganizują i przeprowadzą 2 publiczne kawiarenki obywatelskie, każda dla min. 50 osób 60+, otwarte na każdego przybyłego uczestnika. Kawiarenki będą prowadzone metodą world caffe i będą miały za zadanie stworzenie realnej przestrzeni do dyskusji publicznej na interesujące seniorów tematy. Każda z debat poprzedzona zostanie merytorycznym wykładem wprowadzającym w tematykę spotkania. Następnie rozpoczną się prace w pięciu grupach tematycznych wcześniej przygotowanych przez grupę roboczą. Każdą z grup poprowadzi przeszkolony w ramach projektu lider partycypacji społecznej. Po zakończeniu pracy w grupach odbędzie się dyskusja plenarna i podsumowanie zgłoszonych uwag i wniosków. Z każdej kawiarenki sporządzone będą rekomendacje i wnioski, które zostaną zawarte w raporcie końcowym.
Zwieńczeniem projektu będzie opracowanie raportu zawierającego rekomendacje z pracy grup roboczych, sprawozdanie z przebiegu publicznych kawiarenek obywatelskich, opis dobrych praktyk partycypacji seniorów, wnioski i rekomendacje. Raport zostanie przekazany do Urzędu Miasta Legnica cellem zmobilizowania samorządu do uwzględnienia zadań związanych z włączaniem i aktywizacją seniorów w politykach publicznych, jako dobre źródło danych do planowania i podejmowania inicjatyw senioralnych. Ponadto raport zostanie również zmieszczony na stronie Stowarzyszenia i Urzędu Miasta Legnica, co pozwoli na skorzystanie z raportu szerszej grupie odbiorców i będzie cenną diagnozą legnickiego środowiska senioralnego dla wszystkich decydentów wspierających aktywne starzenie się cennym źródłem informacji w planowaniu i podejmowaniu inicjatyw senioralnych na terenie miasta.
Już dziś zachęcamy legnickich seniorów do udziału w projekcie. Szczególnie liczymy na zgłaszanie się członków obu miejskich rad seniorów w Legnicy, osoby aktywne w swoich środowiskach chcących lepiej wykorzystywać swoje umiejętności i doświadczenie dla dobra społecznego, ale także tych jeszcze niezdecydowanych, ale myślących o tym, by coś zrobić dla siebie i swoich środowisk.
Ten projekt jest napisany dla seniorów przez seniorów, którzy najlepiej diagnozują swoje potrzeby. Aby najlepiej je zaspokoić w czasie realizacji projektu zakładamy wykorzystanie wiedzy i inicjatywy uczestników, ich inwencji i talentów, także różnych form aktywności obywatelskiej. Szkolenia liderów partycypacji i opiekę merytoryczną spotkań grup roboczych poprowadzi 2 wykwalifikowanych młodych trenerów, doświadczonych w pracy także z seniorami.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o kontakt mailowy psszelegnica@vip.wp.pl
Koordynator projektu: Barbara Galant tel. 604 184 190, e-mail: lub barbara-glant@wp.pl
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej oraz profilu FB:
www.ukaszz7.sg-host.com
www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczesliwych-Emerytow
Wiek senioralny jest nieunikniony, o tym wiemy wszyscy, choć nie wszyscy sobie to uświadamiamy. Nie musi on oznaczać bierności, choroby, samotności, wręcz przeciwnie, dzięki wydłużaniu się ludzkiego życia i stałej poprawie jego jakości, w tym także stanu zdrowia, może być to czas aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń. Czy to w ramach aktywności zawodowej czy społecznej.
Aby zachęcić do podejmowania aktywności społecznej przez osoby starsze przedstawiamy krótki, inspirujący opis działań i projektu zrealizowanego w Legnicy przez osoby starsze. Poniższy przykład pokazuje, że zaangażowanie społeczne może być niewątpliwie bardzo satysfakcjonujące.
Grupa Pomocy Wzajemnej „Z sercem i pasją”
działająca w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Korfantego 1 w Legnicy, wspierana przez Kierownictwo Domu i Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów, które udzieliło Grupie swojej osobowości prawnej, realizuje swój projekt pn. Zielone miejsce aktywności, rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu dla seniorów Domu Dziennego Pobytu przy ul. Korfantego 1 w Legnicy pn. „Z sercem i pasją”.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „OdDOLNY ŚLĄSK” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, realizowanego przez Legnickie Stowarzyszenie Onicjatyw Obywatelskich i Fundację „Wrzosowa Kraina”.
Decydujemy !
Działamy !