Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów realizuje cykl szkoleń dla liderów partycypacji społecznej seniorów. Cały cykl obejmuje trzy trzydniowe zjazdy szkoleniowe. Uczestniczy w nim 12 legniczan w wieku 60+, aktywnych w swoich środowiskach senioralnych i pragnących podnieść kompetencje z zakresu partycypacji społecznej. Pierwszy zjazd odbył się w Karpaczu (28-30 kwietnia). Kolejne – 19-21 maja oraz 2- 4 czerwca..
Zjazdy w Karpaczu poświęcone były zagadnieniom związanym z partycypacją społeczną, metodom prowadzenia dialogu, ich technikom i narzędziom , konsultacjom, sposobom angażowania seniorów w życie społeczne w mieście. Szkolenia są integralną częścią zadania publicznego Partycypolis – partycypacja społeczna seniorów w Legnicy realizowana przez Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Jego głównym celem jest wzrost aktywności społecznej i obywatelskiej co najmniej 122 legnickich seniorów oraz zbudowanie partycypacyjnych mechanizmów do dyskusji, publicznych debat, poruszania tematów i obszarów do tej pory pomijanych lub niedostatecznie reprezentowanych w polityce publicznej miasta.
Proces zmiany społecznej, polega na podejmowaniu działań takich, jak np.: budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami, identyfikowanie ważnych problemów społeczności lokalnej, mobilizowanie sił społecznych wokół ich rozwiązywania, czyli na działaniach, które sprzyjają budowaniu instytucjonalnego zaplecza do przeprowadzania zmiany. Do konstruowania strategii zmiany społecznej potrzebny jest lider społeczny , posiadający odpowiednie kompetencje do współpracy ze środowiskiem lokalnym. Jego praca przyczynia się do wywołania zmiany społecznej. Społeczność i instytucje, które są podmiotem i adresatem działań lidera, nabierają charakteru organizacji społeczności obywatelskiej. Głównym i nadrzędnym celem jest integracja społeczna i wzrost świadomości społecznej – indywidualnej i grupowej. Jest to cel ostateczny i nadrzędny dla wszelkich działań w dowolnym środowisku i przy wykorzystaniu dowolnej metodyki.
1. Aktywizacja – podniesienie poziomu aktywności wśród członków grupy, społeczności, rodziny, co prowadzi do aktywizacji społeczności lokalnej, w tym do wyłaniania, przygotowywania wspierania lokalnych liderów, udział mieszkańców w procesie podejmowania decyzji
2. Komunikacja – budowanie sieci wymiany informacji oraz usprawnianie kompetencji komunikacyjnych między jednostkami, grupami i instytucjami społeczności lokalnej, dostęp mieszkańców do informacji, wiedzy, umiejętności, możliwość wypowiadania swoich poglądów – organizowanie kampanii informacyjnych i tworzenie platformy do wypowiedzenie swoich stanowisk.
3. Integracja – wypracowywanie wspólnych działań, zakładanie i wspieranie grup, inicjatyw obywatelskich, partnerstw lokalnych, nabycie przez społeczność umiejętności współpracy a przez to budowania kapitału społecznego.
4. Partycypacja – udział we wprowadzaniu niezbędnych i korzystnych dla społeczności lokalnej zmian społecznych, co prowadzi do zintegrowanego rozwoju lokalnego (społeczno-gospodarczego).
5. Edukacja – ten cel się realizuje na kilku poziomach – poprzez rozwój jednostek buduje się społeczność uczącą się, która poprzez z jednej strony poszerzanie swojej wiedzy, umiejętności, wpływa na postęp w rozwoju własnej świadomości. Edukacja ma wymiar teoretyczny, praktyczny, społeczny i świadomościowy.
I zjazd: 28 – 30.04.2017 r. Karpacz.
II zjazd: 19 -21 .05.2017 r. Osada ŚNIEŻKA Łomnica
Pojęciem, które łączy wszystkie powyższe cele i zawiera elementy uruchamiania rozwoju społecznego, oznaczające proces, w trakcie którego osoby i grupy rozwijają świadomość swoich zdolności kontrolowania lub wpływania na siebie i innych oraz uczą się efektywnego stosowania swego wpływu., dzięki wiedzy i umiejętnościom potrzebnym, żeby zrozumieli swoje problemy. To pozwoli im na drodze współpracy i porozumienia znaleźć rozwiązanie tych trudności.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu szkolenia” Liderów partycypacji społecznej seniorów „ Karpacz : 02 – 04.06.2017 r. III Zjazd