Polskie Stowarzyszenie Szczęsliwych Emerytów z siedzibą w Legnicy
ul. Witelona 10 p. 307, tel. 604 184 190, e-mail: psszelegnica@vip.wp.pl lub barbara-galant@wp.pl
http://ukaszz7.sg-host.com/
https://www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczesliwych-Emerytow
Legnica, 1.10.2017
„mniej człowiekiem”
„mniejszych” praw człowieka.(…)
„Dziś coraz to większa starsza część ludności nie jest w stanie na równi z innymi członkami społeczeństwa uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym swego kraju i zazwyczaj należy do najbiedniejszych z biednych. Ta kategoria społeczna w coraz to mniejszym stopniu korzysta z praw człowieka, tak osobistych i politycznych, jak i ekonomicznych, społecznych i kulturalnych, a przecież z wiekiem człowiek nie staje się „mniej człowiekiem” i korzysta z coraz to „mniejszych” praw człowieka.(…)
wizerunek osób starszych jest często związany z poczuciem straty, złym stanem zdrowia, samotnością, wycofaniem, gderliwością, niechęcią do zmian. Jest to wizerunek tak głęboko zakorzeniony, że w jego prawdziwość wierzą nawet same osoby starsze. Na jakość tego wizerunku wpływ ma również bardzo ubogi język, jakiego używa się mówiąc o osobach starszych,
o prawach osób starszych wspomina się głównie w kontekście oszustw czy napadów rabunkowych; prawo do równego dostępu i niedyskryminowanie ze względu na wiek to tylko niektóre aspekty życia osób starszych, o których mówi się rzadko,
Debata „Działajmy z Pasją”
Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów we współpracy z Kierownictwem Domu Dziennego Pobytu w Legnicy przy ul. Korfantego 1.
Poprowadziło debatę podopiecznych jak zrealizować utwardzenie terenu z zadaszenie –miejsce rekreacji i wypoczynku chronionego przed opadami w ogrodzie Domu Dziennego Pobytu w Legnicy. Projekt został zgłoszony do LBO na rok 2018 przez Stanisława Pawelczaka .Debata odbyła się w dniu 22.09.2017 r. osoby koordynujące pani Anna Bukowska Kierownik Domu Dziennego Pobytu w Legnicy oraz Barbara Galant koordynator projektu Partycypolis –Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica. Dyskusja toczyła się w ramach obszarów, –co to jest LBO, jak chcemy zrealizować projekt w naszym ogrodzie, co zrobić, żeby n asz projekt zrealizować. Udział w dyskusji wzięli liderzy Partycypacji Społecznej Seniorów oraz Cenna aktywność – Łucja Ankudowicz, Zenon Woźnica, Jadwiga Pawlak, Bogusław Hyś, Witold Pastor, Zofia Sokołowska, Zofia Potrepko-Kazimierczak, Stanisław Wagiel w raz z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu w Legnicy.
Legniccy seniorzy chcą partycypować !
Partycypacja, a co to jest takiego ? Odpowiadając wprost jest to udział w wydarzeniach, zabieranie głosu, uczestniczenie w działaniach, czy decyzjach. Jako obywatele jesteśmy aktywni w rodzinie, sąsiedztwie i mieście. Stale – nie nazywając tego, partycypujemy. Jest to nasza codzienność więc może nie warto o niej dyskutować. A jednak, jest rodzaj partycypacji, której warto poświęcić więcej uwagi, to partycypacja obywatelska, czyli relacja władzy z obywatelami. Przybiera ona różne formy i może funkcjonować na różnym poziomie. Ta najprostsza angażuje obywateli do aktywności, ale opiera się na informowaniu ich o podjętych decyzjach i do roli biorców. Formą zawierającą elementy angażowania obywateli są konsultacje. Tutaj poza poinformowaniem władze dają możliwość wypowiedzenia się obywateli na określony temat. Tym samym osoby uczestniczące w konsultacjach stają się niejako „doradcami”. Najwyższym stopniem partycypacji obywatelskiej jest współdecydowanie – partnerstwo władzy z obywatelami, polegające na przekazaniu części kompetencji dotyczących podejmowania działań i decyzji. Seniorzy posiadają wielki zasób wiedzy i umiejętności ( mądrość życiowa czyli wiedza wynikająca z życia i potencjał; społeczny, życia rodzinnego, psychologiczny, przekazu kulturowego i umiejętności zawodowych ) który pragną oddać dla dobra i rozwoju społecznego. Co więc jest powodem tak małej aktywności. Warto o tym porozmawiać.
Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów realizuje zadanie publiczne pn. Partycypolis – Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020. Celem głównym realizowanego zadania jest wzrost aktywności społecznej i obywatelskiej legnickich seniorów oraz zbudowanie partycypacyjnych mechanizmów do dyskusji, publicznych debat, poruszania tematów do tej pory pomijanych lub niedostatecznie reprezentowanych w polityce publicznej miasta Legnica. Uczestniczący w nim seniorzy wraz z wolontariuszami 60+ ( przedstawiciele Miejskiej i Legnickiej Rady Seniorów w Legnicy, organizacji pozarządowych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Legnicy oraz ośrodków pomocy społecznej ) stworzyli grupy robocze, podczas których wypracowali listę 10 zagadnień, które chcą zaproponować legnickim seniorom do dyskusji w dwóch Publicznych Obywatelskich Kawiarenkach.
Dyskusję w Kawiarenkach prowadzić będą Liderzy Partycypacji Społecznej Seniorów wyszkoleni w ramach tego zadania publicznego, a toczyć się ona będzie w przyjaznej atmosferze – metodą WORLD CAFFE, na tematy ważne dla każdej osoby bez względu na wiek pomimo, że nakierowane będą na osoby starsze. Efektem końcowym naszych starań będzie raport dotyczący sposobów partycypacji społecznej seniorów, zawierający sprawozdanie z przebiegu pracy Grup Roboczych, Kawiarenek oraz opis dobrych praktyk partycypacji seniorów, wnioski i rekomendacje. Raport ten zostanie przekazany do Urzędu Miasta Legnica jako źródło wiedzy przydatne w kreowaniu polityki senioralnej – planowaniu i podejmowaniu przyszłych inicjatyw senioralnych w naszym mieście.
PUBLICZNE KAWIARENKI OBYWATELSKIE:
Czym są Rozmowy w Kawiarence?
Rozmowy w Kawiarence to łatwe w użyciu narzędzie tworzenia żywej sieci dialogu i współpracy dotyczącej ważnych spraw.
Kawiarenka oparta jest na założeniu, że ludzie noszą w sobie wystarczająco dużo mądrości i kreatywności, żeby stawić czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Wystarczy tylko stworzyć odpowiedni kontekst i osiągnąć wystarczając stan skupienia, żeby zyskać dostęp do tych zasobów i wykorzystać je w najważniejszych sprawach.
Etykieta kawiarniana
Skup się na tym, co ważne.
Dokładaj swoje pomysły do dyskusji.
Mów, co myślisz i czujesz.
Słuchaj, żeby zrozumieć.
Łącz ze sobą pomysły.
Wspólnie nasłuchuj nowych
refleksji i głębszych pytań.
Baw się dobrze!
Kluczowe znaczenie pytań kawiarnianych.
Pytania, które postawisz, lub te, na które wpadną uczestnicy podczas rozmów, mają kluczowe znaczenie dla powodzenia spotkania. W twojej Kawiarence możesz skupić się na jednej kwestii lub podążać za logicznym ciągiem problemów odkrywanych podczas kolejnych tur rozmów.
SOLIDNE PYTANIE .
JEST PROSTE I KLAROWNE
POBUDZA DO MYŚLENIA
WZBUDZA ENERGIĘ W UCZESTNIKACH
KANALIZUJE ROZWAŻANIA
WYDOBYWA NA POWIERZCHNIĘ
NIEŚWIADOME ZAŁOŻENIA
OTWIERA NOWE MOŻLIWOŚCI
Gospodarz Kawiarenki .
Zadaniem Gospodarza spotkania jest dopilnowanie, prowadzenia rozmów .
Liczy się przy tym nie tyle ich konkretne brzmienie, lecz raczej duch. Bycie Gospodarzem Kawiarenki wymaga refleksyjności, finezji i troski. To właśnie Gospodarz może sprawić, że rozmowa stanie się dla wszystkich interesująca.
Wyjaśnij porządek spotkania i zasady działania Kawiarenki, łącznie z rolą
gospodarzy stolików (osób, które zdecydują się pozostać przy swoim stole pod koniec tury, żeby przywitać nowych gości w kolejnej).
W trakcie rozmów chodź pomiędzy stołami.
Zachęcaj wszystkich do czynnego udziału.
Przypominaj uczestnikom, żeby notowali i rysowali ważne pomysły.
Przypominaj delikatnie o końcu jednej tury rozmów i rozpoczęciu kolejnej.
Dopilnuj, żeby kluczowe pomysły były zapisywane, rysowane lub wywieszane jeśli jest taka możliwość.
Gospodarze stolika .
Przypomnij uczestnikom o szybkim zapisywaniu pomysłów, powiązań, odkryć i pogłębionych pytań, kiedy tylko się pojawią.
Zostań przy stole, gdy inni uczestnicy odejdą, i powitaj podróżnych przybywających z innych stołów.
Krótko nakreśl główne wątki poruszane w poprzedniej rozmowie, pozwoli to nowym gościom powiązać je z pomysłami przyniesionymi z ich wcześniejszych stolików.
Pierwsza debata „Nie bądź bierny – Partycypuj !
odbyła się dniu 26.09.2017r. w sali widowiskowej legnickiego
Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana 17.
Dyskusja w grupach dotyczyła następujących zagadnień:
Przyczyny niskiej aktywności partycypacyjnej seniorów,
Rola starszych pokoleń w życiu społecznym
Indywidualne i społeczne potrzeby seniorów
Jakich form aktywności od seniorów oczekuje legnicka społeczność
Dobre praktyki partycypacji seniorów funkcjonujące w Legnicy
Moderator Główny:
Witold Pastor
Moderatorzy:
Mirosław Bielachowicz
Antoni Gumięga
Bogusław Hyś
Zygmunt Trubowicz
Zenon Woźnica
W trakcie dyskusji, seniorzy poruszali tematy trudne, lecz dla nich ważne. Dyskutujący szczególnie skupili się nad aktywizacją osób starszych przez środowisko i władze. Wspólnie doszli do wniosku, że tylko współpraca tych trzech obszarów może przynieść zamierzone efekty, tj. większą aktywność społeczną osób starszych. Po zamknięciu części oficjalnej długo trwały jeszcze rozmowy w kuluarach przy poczęstunku.
Serdecznie dziękujemy moderatorom i organizatorom, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali i przeprowadzili debatę oraz wszystkim, którzy aktywnie wzięli w niej udział i wnieśli wiele znaczących uwag i spostrzeżeń do prowadzonej dyskusji.
Już dziś zachęcamy legnickich seniorów do udziału w drugiej Publicznej Obywatelskiej Kawiarence w dniu 25.10.2017 r. pod hasłem „Partycypacja – To się opłaca” która odbędzie się o godz.16;00 na Sali widowiskowej w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Legnicy przy ul. Jordana 17
Partycypolis – Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica. Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020