Przestrzeń dla aktywności Rad Seniorów
Biuro Projektu: Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów z siedzibą w Legnicy, ul. Zielona 13 OF, 59-220 Legnica,
tel. 604184190, e-mail:psszelegnica@vip.wp.pl , barbara-galant@wp.pl, www.ukaszz7.sg-host.com
www.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczęśliwych-Emerytów
Newsletter
Maj 2018
Rady seniorów, jako ciała konsultacyjne działają już w Polsce i z miesiąca na miesiąc powstają kolejne. Mogą one odegrać ważną rolę w wypracowywaniu rozwiązań przyjaznych starszym mieszkańcom i wzmocnić głos seniorów w lokalnej debacie.
Całościowo projekt „Przestrzeń aktywności Rad Seniorów” ma wesprzeć istniejące rady seniorów oraz powstawania nowych rad. Koncentruje się na kwestiach związanych z wpływem rad na decyzje podejmowane przez samorządy, reprezentacji przez rady interesów starszych mieszkańców i na uwrażliwianiu samorządów i mieszkańców na potrzebę kształtowania przestrzeni publicznej, tak aby sprzyjała aktywnemu starzeniu.
W dwóch społecznościach, w których działają rady, miasto Legnica oraz Złotoryja wesprzemy proces zaangażowania seniorów w konsultacje konkretnych inwestycji w przestrzeni publicznej (np. rewitalizacji parku, tworzeniu miejskiego deptaka czy remontu zaniedbanego skweru) i wypracujemy zasady urządzania miast wspierających aktywne starzenie się.
Celem projektu jest więc nie tylko wsparcie istniejących już rad, ale także sformułowanie rekomendacji odnośnie powoływania kolejnej mieście Prochowice. Blisko 73 % seniorów deklaruje brak wpływu na to, co dzieje się w ich gminie (Diagnoza stanu partycypacji publicznej w Polsce ISP) Powstające rady to szansa na zwiększenie udziału osób starszych w życiu publicznym. Istnieje jednak ryzyko, że zamiast realnie działających ciał doradczo-konsultacyjnych powstaną organy fasadowe, niereprezentujące faktycznych interesów seniorów.
Rady Seniorów nie powinny dbać wyłącznie o interesy seniorów, lecz mieć na uwadze interesy wszystkich grup społecznych. Twórcom nowelizacji ustawy zależało, by Rada Seniorów była partnerem dla organów gminy i wchodziła w dialog z tymi podmiotami, a jednocześnie z opinią publiczną. że będą dbały o sprawiedliwy podział przestrzeni publicznej, mając na względzie choćby interesy swoich wnuków czy dzieci . Członków przyszłych rad trzeba uczyć środowiskowego podejścia. Poruszania się w środowisku wszystkich seniorów, a nie wyłącznie w swoich, dobrze sobie znanych grupach, rozpoznawania potrzeb środowiska seniorskiego i odpowiadania na nie. To jest ewidentny deficyt.
Newsletter
Czerwiec 2018
Projekt „Przestrzeń dla aktywności Rad Seniorów” będzie realizowany w województwie dolnośląskim, w regionie legnickim w miastach Legnica, Złotoryja, Prochowice.
Projekt będzie trwał 8 miesięcy od maja do grudnia 2018 roku. Celem głównym projektu jest wsparcie rozwoju Rad Seniorów i wzrost aktywności obywatelskiej 260 seniorów w 3 miastach Dolnego Śląska.
Główne działania projektu to :
· Organizacja warsztatów wzmacniających kompetencje Rad Seniorów.
· Przeprowadzenie debat senioralnych „Aktywność Seniorów – szanse i rzeczywistość lokalna”.
· Realizacja inicjatyw senioralnych .
· Upowszechnianie dobrych praktyk aktywności Rad Seniorów – organizacja konferencji „Przestrzeń dla aktywności Rad Seniorów „
· Propagowanie projektu
· Zarządzanie Projektem
Warsztaty zostaną poprzedzone spotkaniami inicjującymi projekt, które zostaną zorganizowane 3 miejscowościach uczestniczących w projekcie. W trakcie spotkań w każdej z gmin zostaną podpisane umowy o współprace pomiędzy samorządami. Umowa ma zapewnić wsparcie samorządu przy realizacji przedsięwzięć w miejscowościach. Dla każdej z 3 Rad Seniorów zostanie zorganizowany warsztat podnoszący wiedze i umiejętności członków Rad w następujących dziedzinach:
Funkcje opiniodawczo-konsultacyjne
Komunikacyjno-inicjatywne Rady
Diagnozowanie potrzeb seniorów oraz zbieranie opinii
Opracowanie zakresu obowiązków i uprawnień Rady
Planowanie strategiczne działań Rady
Udostępnienie informacji seniorom
Formułowanie rekomendacji dla samorządu
Rola integracyjna i aktywizująca osoby 60+ także w przestrzeni publicznej
Przyjmowanie dobrych praktyk już działających Rad Seniorów.
W dniu 11 lipca 2018 r odbędą się warsztaty wzmacniające kompetencje Rad Seniorów dla Miejskiej Rady Seniorów III kadencji w Legnicy .
Debata senioralna „Aktywność Seniorów-szansa i rzeczywistość lokalna”
Przeprowadzona będzie 23 lipca 2018 r. o godzinie 13,00
w Klubie Nauczyciela ul. Jordana 17 w Legnicy.
Członkowie Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy przeprowadzą debatę na temat identyfikowania potrzeb seniorów oraz poszukiwania rozwiązań.
Newsletter
Lipiec 2018
Warsztat „Wzmacniające kompetencje Rad Seniorów” z udziałem Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy odbyły się 11 lipca 2018 r.
Miejscem spotkania była Świetlica mieszczący się przy ul. Zielonej 13 of w Legnicy.
W pierwszej części spotkania Joanna Czabajska -Pastuszek, przedstawiła prezentację, w której wskazała na ramy prawne umożliwiające tworzenie Rady Społecznej Seniorów ( ustawa z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym). Prezentacja otworzyła spontaniczną dyskusję na temat umocowań prawnych rady – zdaniem uczestników – niedookreślonych i słabych. Ten temat kilka razy wracał w dyskusji.Następnie organizatorzy warsztatu przedstawili obecnym przedstawicielom Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy proces partycypacyjny i określili, na jakim etapie konsultacji znajdują się aktualnie oraz na jakim kolejnym etapie będzie można konsultować projekty uchwały.Dwie kwestie, na które zwrócili uwagę uczestnicy: rada w działaniach nie powinna ograniczać się do kwestii dotyczącej seniorów, ale zajmować się także innymi ważnymi obszarami.. Dyskutowana była kwestia wzmocnienia kompetencji rady, jej pozycji i możliwości wpływu na radę miasta czy inne jednostki samorządowe; kwestia możliwości skutecznej realizacji funkcji opiniotwórczej i inicjatywnej, efektywności działań rady.