Przestrzeń dla aktywności Rad Seniorów Biuro Projektu: Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów z siedzibą w Legnicy,ul.Zielona 13 OF,59-220 Legnica,tel. 604184190, e-mail:psszelegnica@vip.wp.pl,barbara-galant@wp.pl,www.ukaszz7.sg-host.com facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczęśliwych-Emerytów
W poniedziałek 10 września 2018 roku Miejska Rada Seniorów w Legnicy uczestniczyła w warsztatach ewaluacyjnych. W jego trakcie uczestnicy mogli podnieść wiedzę na temat przyszłych inicjatyw jak również zidentyfikować najsłabsze punkty, by w przyszłości je ulepszyć.
W dniu 13 września 2018 roku odbyły się trzecia debata senioralna ”Aktywność Seniorów – szanse i rzeczywistość lokalna” w Prochowicach. Debata otworzyła konsultacje społeczne nad tworzeniem koncepcji i zasad działania Rady Seniorów. Możliwość tworzenia rad seniorów w gminach i w ich jednostkach pomocniczych uregulowała nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym[5] z października 2013 roku. Nowelizacja ustawy o samorządzie stworzyła jasne podstawy prawne w tym zakresie. Jak zapisano w niej, rada seniorów może być powoływana z własnej inicjatywy rady bądź na wniosek zainteresowanych środowisk. Ma skupiać przedstawicieli osób starszych, podmiotów działających na ich rzecz (np. organizacji pozarządowych) oraz prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Jej rola ma zaś mieć przede wszystkim konsultacyjny, doradczy i inicjatywny charakter. Jak wskazują zapisy nowelizacji ustawy o samorządzie, powołanie gminnych rad seniorów przyczyni się do zwiększenia udziału osób starszych w procesach decyzyjnych bezpośrednio ich dotyczących w środowisku lokalnym i poprawy sytuacji tej grupy mieszkańców. Proces konsultacji projektu tej uchwały potwierdził więc duże zainteresowanie środowisk społecznych kształtowaniem rozwiązań wspierających aktywność społeczną osób starszych. ciekawy i niezwykle pożyteczny sposób wzbogaca dialog społeczny w Prochowicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Debaty i jesteśmy niezmiernie wdzięczni tym, którzy zaangażowali się w pracę merytoryczna .Debat w atmosferze dialogu skonsolidowało się wiele środowisk senioralnych, reprezentujących różne instytucje, grupy i poglądy. Wypracowane zostały konkretne rekomendacje, czyli postulaty, narzędzia. Obecność i aktywny udział tak wielu osób w daje nadzieję, że Debata przyniesie trwałe efekty w życiu seniorów. Zebraliśmy się, nie rozchodźmy się, lecz odpowiedzmy wspólnym czynem na potrzebę budowania tego, co wspólne i troski o to, co drogie nam wszystkim.