Przestrzeń dla aktywności Rad Seniorów
Biuro Projektu: Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów z siedzibą w Legnicy, ul. Zielona 13 OF,59-220 Legnica,tel. 604184190, e-mail:psszelegnica@vip.wp.pl”;barbara-galant@wp.pl,www.ukaszz7.sg-host.com”.facebook.com/Polskie-Stowarzyszenie-Szczęśliwych-Emerytów
Myśl przewodnia skłaniająca do innowacyjności społecznej, czyli do poszerzania horyzontu widzenia rzeczywistości senioralnej:
„Żadne położenie nie jest tak trudne, by przekreślało każdą możliwość szlachetnego działania.”(Seneka)
Funkcje i kompetencje Rady Społecznej Seniorów .
1) konsultacyjna,
2) doradcza,
3) monitorująca,
4) inicjatywna,
5) informacyjna,
6) opiniotwórcza
7) ekspercka/badawcza,
8) negocjator/mediator.
- zadań rady, precyzując niektóre jej funkcje:
- ścisła współpraca z władzami miasta,
- perspektywiczne planowanie,
- popularyzacja rad seniorów poprzez Internet, media, ulotki oraz
- inne materiały promocyjne,
- edukacja osób starszych dotycząca ich praw,
- możliwość zgłaszania uwag do aktów prawnych,
- niwelowanie stereotypów dotyczących osób starszych,
- nadzorowanie domów pomocy społecznej,
- udział w komisjach rady miasta (lub rad dzielnicowych) z głosem doradczym,
- zapobieganie marginalizacji seniorów,
- PLAN PRACY (PROGRAM)Rad Seniorów
- (Cele i wiodące tematy)
- Podejmowanie systematycznych działań kształtujących pozytywny wizerunek seniorów oraz Rad Seniorów odpowiadający jej funkcjom i zadaniom statutowym poprzez upowszechnianie informacji o swojej działalności: e-kanały komunikacji, ulotki, gadżety RS, itp. To rozwijanie kreatywnej komunikacji społecznej i edukacji.
- Podtrzymywanie i rozwijanie efektywnych relacji z Władzami Administracyjnymi Miasta (comiesięczne robocze spotkania) oraz stałych form kontaktów z Radą Miasta poprzez ‚łącznika‘ , sprawy wnoszone do Komisji RM, ale też poprzez spotkania (1-2 w roku) z przewodniczącym RM z zadaniem informacyjno-sprawozdawczym.
- Podjęcie działania weryfikującego i zarazem kształceniowego w zakresie problematyki wymogów „Miasta Przyjaznego Starzeniu“ .
- Dzielenie się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem z innymi Rad Seniorów (wizyty studyjne), wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z przystosowywaniem miast, gmin oraz społeczności do potrzeb starzenia się .
- Efektywne promowanie potrzeb w zakresie budownictwa dla Seniorów, głównie na wynajem, adaptację mieszkań do starości‘, zgodnie z założeniem „najdłuższego starzenia się w miejscu“.
- Zabieganie o rozszerzenie dotychczasowych, a także o nowe formy opieki medycznej i pozamedycznej nad potrzebującymi sędziwymi Seniorami.
- Kontynuowanie i pogłębianie działań integrujących środowisko Seniorów, zwłaszcza w warstwie ‚kapitału społecznego‘ (Kluby Seniora, UTW, NGO, Koła Emerytów. Poprzez ogólną dyskusję pozyskiwanie opinii o działalności Rad Seniorów oraz o potrzebnych Seniorom zadaniach, do wykonania w tej lub przyszłej kadencji.
- Współpraca z Obywatelskim Parlamentem Seniorów, Sejmową Komisją Polityki Senioralnej, Ogólnopolskim Porozumieniem o Współpracy Rad Seniorów poprzez udział delegatów Rad Seniorów w pracach tych ciał. Udział członków Rad Seniorów w konferencjach i spotkaniach realizowanych przez inne instytucje zajmujące się problematyką senioralną.
- Promowanie wśród Seniorów idei i zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego.
- Indywidualne zaangażowanie wszystkich członków Rad Seniorów w sprawy bieżące osób starszych i jego efekty (np. wnioski z dyżurów) kierowanie aktywności Rady także na konkretne, codzienne i doraźne problemy Seniorów, w tym o charakterze wsparcia interwencyjnego.
We wtorek 27 listopada 2018 roku Miejska Rada Seniorów w Legnicy uczestniczyła w warsztatach ewaluacyjnych. W jego trakcie uczestnicy mogli podnieść wiedzę na temat przyszłych ewaluacji działań oraz przygotowanie projektów na pomysły seniorów i Rady Seniorów.
Miejska Rada Seniorów w Złotoryi 30 listopada 2018 roku uczestniczyła w warsztatach ewaluacyjnych. W jego trakcie uczestnicy mogli podnieść wiedzę na temat przyszłych działań oraz przygotowaniu wniosków na pomysły Rady Seniorów oraz seniorów.
30 listopada 2018 roku Grupa Inicjatywna z Prochowic była uczestnikiem warsztatów ewaluacyjnych w ramach których mogła podnieść wiedze na temat długofalowego wzmocnienia zaangażowania obywatelskiego seniorów.
Dziękujemy za możliwość współpracy z tak świetnym zespołami. Współpraca z Wami to sama przyjemność. Osiągnięte rezultaty przeszły nasze oczekiwania, za co jesteśmy wdzięczni.