Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów uprzejmie informuje, że 1 czerwca 2021 r., rozpoczęło realizację zadania publicznego pt.„Strategia partycypolis – seniorzy dla zielonych przestrzeni publicznych w mieście Legnica”, dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 – 2025. Realizacja zadania trwać będzie do 31 grudnia 2021 r.
Głównym celem projektu jest zainspirowanie społeczności Legnicy do wspólnego działania na rzecz utrzymania i sukcesywnego powiększania zielonych przestrzeni publicznych poprzez zwiększenie teoretycznych i praktycznych kompetencji obywatelskich w zakresie partycypacji społecznej. Projekt skierowany jest do Osób 60 + aktywnych mieszkańców Legnicy – lokalnych orędowników ekologi i przyrody, przedstawicieli środowisk senioralnych i organizacji pozarządowych, którzy chcieliby zaangażować się w rewitalizację oraz tworzenie enklaw zieleni, misternych ogródków, miejsc i skwerków publicznych, parku, zieleńców osiedlowych, w sadzenie drzew i krzewów, itp., Dzięki otrzymanej dotacji mamy możliwość wspólnie z mieszkańcami Legnicy zrealizować wiele ciekawych działań, w toku których powstanie 10 zielonych inicjatyw w przestrzeni publicznej naszego miasta na łono natury. Czym jest zieleń w mieście i jak wielkie ma znaczenia dla życia, zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi. Odczuwamy to szczególnie w skwarze lata szukając chłodnego cienia lub głębszego oddechu uciekając z miasta.
Zaplanowane działania w ramach projektu:
- Warsztaty partycypacyjnego planowania przestrzeni – 2 zjazdy po 3 dni wyjazdowego szkolenia dla 10 osób 60+ w zakresie partycypacyjnego włączania seniorów w planowanie i wdrażanie działań obywatelskich w zakresie miejskich zielonych przestrzeni publicznych. Zapewniamy wykwalifikowanych trenerów, przerwy kawowe, materiały warsztatowe, noclegi, wyżywienie, transport i ubezpieczenie. Szkolenie ma za zadanie fachowo przygotować uczestników do prowadzenia kampanii społecznych na rzecz zazieleniania przestrzeni miejskiej i będzie wspierać uczestników w planowaniu, projektowaniu, realizacji i oznakowaniu powstających zielonych inicjatyw. Liderzy zielonych inicjatyw po zakończonym szkoleniu otrzymają certyfikaty. To oni w kolejnych działaniach będą kierować realizacją zielonych Wypracowane w toku szkolenia rekomendacje dotyczące sposobów partycypacji społecznej seniorów w życiu publicznym oraz wskazane dobre praktyki inicjatyw obywatelskich zostaną przekazane władzom samorządowym.
- Jednodniowy warsztat terenowy w formie wyjazdu studyjnego do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu oraz wizyty w czterech zazielenionych przez mieszkańców przestrzeniach miejskich. dla grup roboczych (realizatorów inicjatyw: lider + 4 wolontariuszy 60+). Wykład w czasie wyjazdu na temat doboru roślin i dobre praktyki zagospodarowania podwórek miejskich dzielnicy Nadodrze to kolejne wsparcie planowania i realizacji własnych inicjatyw przez uczestników projektu i wolontariuszy.
- Spotkania Grup roboczych przygotowujące seniorów do wdrażania zielonych inicjatyw. W czasie spotkań nastąpi dopracowanie 10 pomysłów na zielone inicjatywy przez liderów zielonych inicjatyw i ich grupy. Wykonanie projektów, pozyskanie potrzebnych uzgodnień i zgód, zakupienie materiałów.
- Realizacja zielonych inicjatyw zakończona Konkursem na Najciekawszą Zieloną Inicjatywę Senioralną. 10 Liderów i ich grupy przy wsparciu społecznie pracujących członków Stowarzyszenia oraz wsparciu opiekuna specjalisty, zrealizują 10 zielonych inicjatyw (zagospodarowanie niewielkich skwerków, ogródki przydomowe we wspólnotach, rabaty, drzewa w ciągach komunikacyjnych, trawniki, kwietniki w parku i na osiedlach itp pomysły zagospodarowania zielenią przestrzeni publicznych Legnicy) podjętych i zaplanowanych podczas warsztatu partycypacyjnego planowania i grup roboczych. Wszystkie inicjatywy wezmą udział w Konkursie na Najciekawszą Zieloną Inicjatywę Senioralną. Wykonawcy 4 wyróżnionych w konkursie inicjatyw otrzymają drobne nagrody i dyplomy oraz wezmą udział w spotkaniu sieciującym, a pozostali otrzymają dyplomy za uczestnictwo.
- Wyjazdowe spotkanie sieciujące organizacje i środowiska senioralne biorące udział w projekcie odbędzie się w Arboretum w Wojsławicach. Udział wezmą laureaci Konkursu na Najciekawszą Zieloną Inicjatywę oraz 8 osób –zaproszonych przedstawicieli organizacji senioralnych.
- Upowszechnienie idei zakładania stref zieleni oraz aktywnych osób starszych zaangażowanych w projekt wśród innych mieszkańców miasta.
Przewidujemy różnorodnie i szeroko prowadzone przez Stowarzyszenie działania promocyjne i medialne. Rewitalizacja zielonych przestrzeni publicznej miasta prowadzona przez Osoby Starsze nie pozostanie niezauważona. Będzie ważnym przykładem aktywności obywatelskiej, samoorganizacji, planowania i realizacji działań, partycypacyjnego włączania się seniorów w życie społeczne. Wizerunek praktycznie zaangażowanego Seniora w kreowanie terenów zielonych będzie inspirował aktywność młodszych pokoleń. Uczestnicy i ich działania w toku realizacji projektu będą promowani poprzez stronę internetową Stowarzyszenia, Facebook i inne media. Pomożemy uczestnikom założyć elektroniczne skrzynki pocztowe i udostępnimy komputery, by mogli na bieżąco kontaktować się, otrzymywać newslettery i informacje.
Prowadzona lokalna kampania społeczna będzie kształtowała w przestrzeni publicznej pozytywny wizerunek aktywnego i świadomego ekologicznie obywatela seniora, partnera w dyskusji publicznej.
- Zarządzanie projektem.
Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów na czas realizacji zadania publicznego zapewnia biuro projektu w pomieszczeniach siedziby przy ul. Zielonej 13of w Legnicy.
Godziny otwarcia biura dla beneficjentów w każdy dzień tygodnia od godz. 11:00 do 12:00.
Zapraszamy do kontaktu.
Koordynator projektu: Barbara Galant tel. 604184190, e-mail: psszelegnica@vip.wp.pl
Uwaga: wkrótce rekrutacja do projektu. Bądźcie z nami w kontakcie.
Udział w projekcie jest nieodpłatny.